ارتباط وسایل الکترونیکی و اختلالات خواب کودکان
آیا کودک شما در به خواب رفتن یا از خواب بیدار شدن در هنگام صبح مشکل دارد ؟

مطالعات نشان می دهند که اختلالات خواب در کودکان در حال افزایش است . آکادمی اطفال آمریکا ، میزان اختلالات خواب در کودکان را یک در هر 10 کودک تخمین می زند.
تحقیقات نشان می دهد ، یکی از علل افزایش مشکلات خواب مربوط به استفاده از وسایل الکتریکی و بازی های ویدئویی است که احتمالاً این اتفاق به چند دلیل رخ می دهد:

مطالعات حاکی از این است که استفاده از وسایل الکترونیکی و بازی های ویدئویی ، بدن را در شرایط استرس قرار می دهد. به خصوص این حالت در مورد بازی هایی که همراه با خشونت است، بیشتر دیده می شود.
2. همچنین بعد از استفاده از این نوع بازی ها ، فشارخون و ضربان قلب ثبت شده است. نوری که از صفحه وسایل الکترونیکی ساطع می شود، می تواند مانع عملکرد طبیعی بدن کودکان شود. این نور، مقدار هورمون ملاتونین را در بدن کودک کاهش می دهد . ترشح این هورمون حالت خواب را در بدن تقویت می کند . تاثیر این یافته ها بیشتر روی گروه سنی ١٢ تا ١٥ سال مشاهده شده است که در آستانه ورود به دوران بلوغ هستند.
3. نوری که دستگاه های الکترونیکی کوچک منتشر می کنند ، باعث می شود مغز در اینکه زمان بیداری یا خواب است اشتباه کند و همین موضوع باعث بیداری می شود.
از این رو محققان توصیه میکنند والدین گوشی های هوشمند و تبلت ها را هنگام خواب از
دسترس کودکان و نوجوانان دور بزارند .