spirulina

اسپیرولینا و خواص درمانی آن Spirulina

اسپیرولینا و خواص درمانی آن Spirulina :

اسپیرولینا ‎نوعی جلبک سبز- آبی از شاخه سیانوباکتر است که به دو گونه Arthrospira maxima و Arthrospira plantensis ‎اطلاق می شود .

این جلبک در دریاچه های منطقه گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند که آب های آن قلیایی بوده و سرشار از کربنات و بی کربنات می باشد .

‎این جلبک در منطقه های مختلف آب شیرین و شور یافت میشود که در بعضی از کشور ها از جمله : مالزی ، تایلند ، هوائی ، استرالیا ، چین ، هند و غیره به صورت تجاری به پرورش آن میپردازند .

‎امروزه اسپیرولینا بیشتر به عنوان مکمل غذایی در صنعت داروسازی (به شکل قرص یا پودر) به کار می رود .

How-to-Choose-the-spirulina-Best-Brand

اسپیرولینا نه کاملا گیاه است و نه کاملا حیوان و مانند یک فسیل زنده به نظر میرسد که از 3 میلیارد سال پیش در روی کره زمین به سر میبرده است و تا این عصر و امروزه توانسته به حیات خود ادامه دهد .

اسپیرولینا در حقیقت دارای کلروفیل بوده و مانند باکتری ساختمان داخلی آن از سلولز تشکیل شده است .

‎ارزش غذایی اسپیرولینا بستگی به شرایط پرورش و نگهداری آن می باشد که معمولا دارای 65% پروتئین ، 15 %کربوهیدرات ، 6.5% چربی ، 9% مواد معدنی ، 3 % آب ، 1.5% فیبر میباشد .

همچنین دارای ویتامین های گروه B از جمله : B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، B9 ، B12 ، ویتامین C ، ویتامین D ، ویتامین A ، ,ویتامین E و مواد معدنی پتاسیم ، کلسیم ، آهن ، فسفر ، سدیم و نیز اسیدهای چرب ضروری .

اسپیرولینا ١٨ تا ٢٢ اسید امینه اصلی دارد که کامل ترین پروتیین گیاهی می باشد .

ضمنا دارای رنگدانه کاروتنویید ها که توسط بدن جذب شده و بعد به ویتامین A تبدیل می شود ، حدود ۵٢ درصد رنگدانه های اسپیرولینا از بتاکاروتن تشکیل میابد و رنگدانه فایکوسیانین که گاهی تا ٢٠درصد این جلبک را تشکیل میدهد ،

البته رنگدانه هایی از قبیل کلروفیل . زانتو فیل بتاکرپتوزاتین به مقدار مطلوبی به چشم میخورد که همه آنها برای رشد و سلامتی انسان ، حیوان و محیط زیست بسیار مفید می باشد.

اسیدهای آمینه اصلی بصورت کامل داخل اسپرولینا وجود دارد و یک منبع مهم ویتامین B12 که چهار برابر زرده تخم مرغ بوده و همچنین ویتامین E که 15 برابر هویج و مقادیر متنابهی از آهن که 40 برابر اسفناج است و منابع منیزیم ، کلسیم ، فسفر و پتاسیم را میتوان نام برد .

موارد مصرف :

chlorella-and-spirulina-480x325

اسپیرولینا برای انسان در هر سنی بخصوص برای زنان باردار ، کودکان و کهن سالان بسیار مفید بوده و می تواند برای بسیاری از بیماریها که در اثر کمبود املاح ، ویتامینها و پروتئینهای ضروری و غیره ایجاد می گردند ، می تواند بسیار مفید باشد .

مزایای اسپیرولینا به بدن بر اساس یافته های حاصل از تحقیقات بالینی توسط دانشمندان مختلف پزشکی در سراسر جهان بسیار زیاد می باشد .

ماده های pycocyanin و chorophyll غذاهای گیاهی هستند که به آسانی در مواد غذایی دیگر در دسترس نیست .

این دو مواد ، سیستم ایمنی بدن ما را از طریق تولید آنتی بادی ها حفاظت کرده و وجود ما را در برابر عوامل باکتریایی و عفونی تقویت می نماید .

یک نوع میکرو ارگانیسم در روده انسان زندگی می کند به نام لاکتوباسیلوس ؛ این میکرو ارگانیسم کمک می کند به هضم و جذب مواد غذایی ، جلوگیری از عفونت ها و فعال شدن سیستم ایمنی .

اسپیرولینا کمک می کند تا لاکتوباسیلوس در روده فعال شده و کمک به ساخت و جذب ویتامین های گروه B بکند .

و مهم تر اینکه اسید آمینه فنیل آلانین موجود در اسپیرولینا مرکز اشتها در مغز را سرکوب می کند و به این طریق اشتها را کم کرده و به لاغری کمک شایان توجهی می کند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.