ترکیبات و خواص دارویی نخود

ترکیبات و خواص دارویی نخود

نخود ، ترکیبات و خواص دارویی نخود و طرز استفاده از نخود

مزایای نخود :

  • نخود تقویت کننده قلب بوده و در رفع یبوست های حاد و مزمن مؤثر است ، همچنین را تقویت می کند و به همین دلیل مصرف آن به همه افراد از جمله ورزشکاران توصیه می شود.
  • نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرماخوردگی است. این ماده غذایی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند بنابراین به افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی مانند ام اس هستند نیز توصیه می شود.
  • نخود از بین برنده انگل های روده ، بر طرف کننده درد سینه و تنگی نفس، تقویت کننده ریشه مو، درمان زردی، درمان دردهای کلیه و افزایش حافظه است.
  • نخود برای درمان پوکی استخوان به دلیل منابع غنی کلسیم بسیار سودمند است ودر دوران رشد استخوان ها و دندان ها مصرف آن توصیه می شود،همچنین این ماده غذایی چنانچه با عسل ترکیب شود و به صورت یک پماد درست شود به عنوان التیام دهنده زخم ها مفید خواهد بود.

  خواص نخود در طب سنتی:

نخود ملین طبع، مقوی حرارت غریزی و مقوی ریه و کمر ، تولیدکننده خون صالح ، قابلیت تغذیه زیاد ، اشتهاآور ، تغذیه کننده ریه و معده، خوردن آن با شیر و در صورت وجود تب با آب مفید می باشد .

خیسانده آن در سرکه به مدت یک شب جهت کشتن کرم معده بسیار مفید است .

آشامیدن آب پخته آن با نمک (نخودآب) ، تکه کننده اخلاط لزج و باز کننده انسدادها است. ادرارآور ، برطرف کننده درد سینه و عفونت ریه می باشد .

خیسانده آن در آب برای تقویت قوای جنسی ، و خارج کننده کرم شکم و مقعد است.

ترکیبات شیمیایی :

دانه نخود دارای لیسین Lycine، سیستین Cystine، تریپتوفان ، گالاکتین ، ساکاروز، دکستروز و لولز، ماده روغنی، ویتامین های A، B1، B2، C، D، E، کاروتنوئیدها ، مواد معدنی نظیر مس ، آهن ، بر ، لیتیوم ، پتاسیم ، فسفر ، کلسیم ، اسیداگزالیک ، اسیدمالیک و اسیداستیک است.

خواص آب نخود:

خوردن آب نخود پخته با قدری نمک ، بازکننده ی گرفتگی ها ، مُدر و برای درد سینه و زخم های ریه مفید است.

خوردن آب خیس کرده نخود برای کاهش ورم لثه ها و تسکین درد دندان مفید است.

نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرماخوردگی است. این ماده غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند بنابراین به افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی مانند ام اس هستند نیز توصیه می شود.

طبق بررسی های به عمل آمده مشخص شده است که نخود و آب نخود اثر دفع اسید اوریک و کلرورها را داشته و ضدعفونی کننده مجاری ادراری می باشد .

 از ترکیبات زیر محلول مدر حاصل از نخود بدست می آید :

نخود 100 گرم

جو عاری از پوسته 150 گرم

جعفری تازه 50 گرم

آب یک لیتر

مخلوط نخود و جو را در آب به مدت نیم ساعت جوشانده سپس مقدار 50 گرم جعفری تازه به آن افزوده و مجموع را به مدت 10 دقیقه دم کرده، مقدار مصرف آن به عنوان مدر ، 3 لیوان در روز برای اشخاص بالغ می باشد .

نخوداب ضمن آن که مقوی بدن های ضعیف است مکمل افزایش میل جنسی نیز است، در دفع بادهای بدن نیز اثر مفیدی دارد.

نخوداب به عنوان منضج بلغم نیز مورد استفاده اطباء قرار می گیرد. البته برای این منظور باید حداقل چهار روز و حداکثر دوازده روز مصرف شود . این غذا برای بیماری های کلیه و مثانه هم مفید است. در صورت نیاز می توان نخوداب را با گوشت نیز تهیه کرد که در این صورت به آن در طب سنتی «نخوداب مُلَحَّم» گفته می شود.

نخوداب ساده :

نخود: ۶۰۰ گرم

پیاز کوچک: یک عدد

روغن بادام: یک قاشق غذاخوری

نمک دریا یا سنگ نمک: به مقدار نیاز

زیره سیاه: یک قاشق چای خوری

قرنفل: ۳ عدد

مجموع مواد را در مقدار کافی آب بجوشانند تا نخودها پخته و مانند حلیم و کاملاً لعاب دار شود.

نخوداب مُلَحَّم:

نخود: ۶۰۰ گرم

گوشت گوسفند جوان یا جوجه مرغ: به قدر دلخواه

برنج: ۶۰ گرم

زعفران ساییده شده: نیم مثقال

دارچین قلم: ۲۵ گرم

نمک: به قدر کافی

ابتدا نخود را با مقدار کافی آب و گوشت بپزند تا کاملا پخته شود. سپس گوشت را از نخود جدا کنند و نخود را دوباره بپزند تا عصاره غلیظی به دست آید. آن را صاف کنند. دوباره گوشت را داخل کنند و با برنج بپزند تا گوشت کامل پخته و برنج له شود (مثل شیربرنج) . در این وقت زعفران ، دارچین و نمک را اضافه کنند و بگذارند چند جوش دیگر بخورد ، سپس آن را میل کنند.

برای نتیجه گیری عالی، بهتر است در ظرف مسی یا سنگی پخته شود.

نخود سیاه در طب سنتی:

باعث سقط جنین شده، شکننده سنگ ها و مدر فضولات است و قوی تر از نخود سفید می باشد، قوت تریاقی داشته، جهت استسقا، یرقان انسدادی، انسداد کبد و جذام نافع است.

ریختن آب آن جهت رفع سردرد، زردی رخسار، خارش و بی حسی اندام ها، مفاصل و تقویت مو مؤثر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.