تنبلی تخمدان ، علل ، عوامل و درمان تنبلی تخمدان

عمده ترین نشانه این بیماری ، عادت ماهیانه دیر به دیر و بعضی وقت ها هر چند ماه یکبار است.
این توضیح لازم است که اصولا قاعدگی طبیعی هر 28 تا 30 روز یکبار است و این فاصله می تواند از هر 21 روز تا 35 روز یکبار هم باشد ،
اما اگر طولانی تر از این زمان باشد ، یعنی از شروع یک قاعدگی تا شروع بعدی بیش از 35 روز طول بکشد ، نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارد.
بروز این اتفاق در سنین پایین (16 ـ 17 سالگی) بی اهمیت نیست و بیماری کم کاری تخمدان که به آن در اصطلاح علمی تخمدان پلی کیستیک می گویند ، می تواند از همین زمان شروع شود .
و همچنین کم کاری تخمدان ، از بیماری های مشهور در میان خانم ها است و بیشتر هم به دلیل ارثی بودن رخ میدهد . (مادر ، عمه ، خاله و … )

علل تنبلی تخمدان

اکثریت زنانی که از غذاهای با طبع سرد ، فست فود ، شیرینی های قنادی و مرغ‎های هورمونی زیاد استفاده می کنند و یا در زمان پریودی استحمام میکنند ، بیشتر با این بیماری در گیر می شوند ، زیرا این کارها باعث می گردد که بدن حرارت لازم برای فعال سازی تخمدانها را از دست بدهد.
این بیماری برای بانوان ، به خصوص آنهایی که به تازگی زندگی خود را آغاز نموده‎اند و قصد باردار شدن دارند ، دردسر ساز است و در بیشتر موارد تازمانی که درمان نشود ، امکان بارداری وجود ندارد.
تخمدان این افراد نمی تواند به دلیل وجود برخی عوامل ، تحت تاثیر هورمون های FSH و LH (هورمون‎های زنانه) طبیعی بدن قرار بگیرد و در نتیجه تخمک گذاری انجام نمی شود .
یعنی هورمون های مترشح این افراد دچار اختلال است و در نتیجه عملکرد مناسبی هم ندارند.
و از علل های دیگر تنبلی تخمدان :
لوله بستن زنان + گذاشتن دستگاه آی یو دی + عفونت گوش + عفونت رحم و مجاری + بیخوابی در زنگ خواب + بی نظمی در امور مجامعت و طولانی کردن و تکرار در یک مرحله + کمر درد ناشی از غلبه صفرا و سودا + کم خونی + غمخواری زیاد + خواب زیاد در روز خصوصا بلغمی ها در بعد از ظهر + میگرن + ورم شکم + رطوبت زیاد بدن

از علائم این بیماری ، زیادشدن هورمون های مردانه یا اثرات آن است.

افزایش موهای زائد به معنی افزایش مو های نواحی خاصی از بدن است که مهم ترین نقاط آن شامل ناحیه فوقانی لب ، چانه ، روی جناغ سینه ، اطراف ناف و روی ران هاست.
در این نواحی به دلیل حساس بودن ریشه های مو به هورمون های مردانه ، مو ها زبر ، خشن و سیاه تر از معمول رشد می کنند.
ضمن این که ساعد و ساق نواحی حساس به هورمون نبوده و پرمویی در این نواحی عمدتاً سرشتی است و ربطی به هورمون ها ندارد.
از دیگر علائم این بیماری ، بروز چاقی و آکنه (جوش های صورت ) در سنین شروع قاعدگی است که اغلب این علائم با قاعدگی های دیر به دیر همراه است.
از علائم آزمایشگاهی دیگر این سندرم ، مقاومت به انسولین است که در نهایت می تواند به دیابت منجر شود.
به این ترتیب بیمارانی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند ، در واقع استعداد ابتلا به دیابت را دارند و در صورتی که پرخوری کنند و وزن مناسب نداشته باشند ، در سنین میانسالی مبتلا به دیابت خواهند شد .
یکی از مهم ترین تبعات این بیماری نازایی است که در حدود 40 درصد مبتلایان وجود دارد.
همچنین احتمال سرطان پستان و رحم در این افراد بیشتر از افراد عادی است.

از مهم ترین علائم این سندرم که علت نامگذاری آن به عنوان تخمدان پلی کیستیک است ، دیده شدن کیست های متعدد کوچک در تخمدان ها در سونوگرافی است.
سایز این کیست ها معمولا زیر 10 میلی متر بوده (9 ـ 2 میلی متر) و به تعداد زیاد در هر تخمدان است و برخلاف کیست های بزرگ تر و منفرد تخمدان ، این کیست ها معمولا طی دو تا سه ماه بعد از بین نمی رود .
به علاوه در سونوگرافی این افراد معمولا سایز تخمدان ها بزرگ تر از حد عادی است.
برای جلوگیری از عوارض فوق باید به درمان بیماری اقدام کرد. هدف از درمان ، منظم شدن عادت ماهانه و در نتیجه تخمک گذاری منظم تخمدان هاست.
این کار در درجه اول با کاهش وزن (در بیمارانی که وزن بالاتر از نرمال دارند) و ورزش منظم در کنار مصرف داروهای مناسب طبیعی انجام می گیرد.

درمان تنبلی تخمدان

مدت زمان درمانهای طبیعی سه ماه الی پنج ماه طول می‎کشد و لازم است برای بهبود کامل در طول درمان موارد توصیه شده را به طور کامل حتماً مراعات نمایید:
1. اصلاح تغذیه از نا سالم به طرف غذاهای سالم و تا حد امکان ارگانیک؛
2. حذف تمام غذاهایی که در آن از آرد سفید ، نمک سفید ، برنج سفید ، روغنهای موجود در بازار ، و کل غذاهای سردی بخش و مصرف فراوان غذاهای گرمی بخش و غذاهای تند و تیز ؛
3. بادکش زیر شکم و کمر . سعی کنید این کار را توسط افراد با تجربه و با مهارت انجام گیرد.
4. شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیر زمان پریودی.
5. مقداری عسل طبیعی و سیاه دانه آسیاب شده را با هم مخلوط کرده و روزانه سه قاشق مرباخوری (صبح ، ظهر و شام) یک ربع قبل از غذا میل نمایید.
6. مصرف قرصها یا کپسولهای بی پروپولیس ، اسپرولینا و ویتامین C طبیعی
7. داروی ترکیبی (زاج به اندازه یک نخود + یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی + یک قاشق چایخوری روغن زیتون بودار تصفیه نشده) ساخته و در ایام پاکی در 14 مرحله به صورت واژینال استفاده نمایید.
8. حجامت عام (مهره‎های پشت یا میان دو شانه) ، حجامت ساکرال (درناحیه ساکرال کمی پایین‎تر از مهره‎های کمری کاملا بین دو باسن) ، حجامت زیر شکم هر دو هفته یک‎بار می‎باشد ، که باید تحت نظر پزشکان متخصص درمانهای طبیعی انجام گردد.
9. هر شب یک کیسه آب گرم در محل تخمدان ها برای چند ساعت قرار گیرد و مرتب با روغن بادام شیرین ماساژ داده شود و از شستشوی این ناحیه با آب سرد پرهیز شود .
10. بادکش مستمر زیر شکم
11. شربت خاکشیر باعسل صبح هنگام .
12. هر هفته یکبار واجبه و یکبار واجبه با حنا گذاشته شود؛
13. دود اسفند با کندر و عنبر نسارا در منزل و در صورت امکان در زیر کرسی یا زیر دامن بلند به دهانه رحم .
14. مالیدن روغن زنجبیل روی رحم فقط -حساسیت پوستی نداشته باشید .
15. دوری مطلق از استخرها.