خوش خنده‌ ها سالم ترند !

حتی یک لبخند ساده نیز خاصیت میکروب کشی دارد .آخرین پژوهش هایی که با همکاری انجمن روان شناسان مثبت گرا و گروهی از محققان فعال در رشته میکروبیولوژی انجام گرفته ، نشان می‌دهد ، خنده‌ های دسته جمعی خاصیت ضد باکتریایی دارند و افرادی که علاقه‌مند به شرکت در گروه‌های اجتماعی پر نشاط هستند کمتر به بیماری‌های عفونی و میکروبی مبتلا می‌شوند .

پروفسور پائولا نیدنتال و دکتر ندرو وود، روان شناسان اجتماعی دانشگاه ویسکانسین در گزارش خود نوشتند:در تحقیقات قبلی مشخص شد، خنده مسری است و بهترین ابزار برای انتقال هیجانات و عواطف مثبت به دیگران محسوب می‌شود .در واقع می‌توان با قدرت لبخند ، گروهی را در برابر پیامدهای زندگی پر استرس و بیماری‌های محیطی مصون کرد .پژوهش‌های نوین نشان می‌دهد افرادی که قدرت استفاده از تکنیک زبان بدن را در جمع دارند و در الگوهای ارتباطی خود معمولاً از این روش برای انتقال احساسات و عواطف شان استفاده می‌کنند، کمتر به بیماری‌های روان تنی و اختلالات سیستم ایمنی بدن دچار می‌شوند.

پروفسور نیدنتال معتقد است ، بسیاری از افراد از تأثیری که زبان بدن آنها بر دیگران می‌گذارد ، بی‌اطلاع هستند ؛
در واقع واکنش‌های متقابل دیگر افراد در برابر رفتارها و حرف‌های هر فردی، تا حد زیادی تحت تأثیر زبان بدن قرار دارد ، برای همین است که گاهی اوقات افراد واکنش‌های متفاوتی را در برابر خواسته‌های یکسان دریافت می‌کنند ؛
از این رو خنده یکی از تکنیک هایی است که از طرفی واکنش دیگران را نسبت به سخنان و رفتارهای فردی تغییر می‌دهد و از طرفی دیگر در عملکرد صحیح ارگان‌های بدن و سیستم ایمنی اثر می گذارد .

تحقیقات نشان می‌دهد، بالا رفتن اندروفین در بدن فردی که با چهره خندان مواجه می‌شود ، یکی از عواملی است که به کاهش استرس و بالا بردن قدرت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و درد را نیز کاهش می‌دهد .
از طرفی دیگر استرس و دلمشغولی‌های ذهنی، قدرت توجه و تمرکز را آسیب پذیر کرده و این تکنیک خندیدن است که باعث افزایش قدرت توجه در افراد می‌شود .
در این پژوهش مشخص شد افرادی که لبخند می‌زنند یا در جمع‌های پرنشاط حضور دارند به طور متوسط ۷ سال بیشتر از افراد عبوس عمر می‌کنند و احساس تأسف و پشیمانی ناشی از شکست در آنها کمتر مشاهده می‌شود .