زونا چیست ؟ علائم و درمان زونا

زونا ، عفونتی است که توسط ویروس DNA داری به نام واریسلازوستر ایجاد میشود و اسم این ویروس به دلیل عدم امکان تشخیص آن از ویروس آبله مرغان گذاشته شده است . این بیماری با ایجاد وزیکول های دردناک در مسیر توزیع اعصاب حسی که از یک یا چند گره عصبی پشتی می آیند ، مشخص می شود .
تصور میشود که زونا نشان دهنده فعالیت مجدد ویروس آبله مرغان نهفته در بدن بیمار است که به دلیل ضعف سیستم ایمنی بروز میکند .
در حدود ۱۰ درصد از بزرگسالان در زندگی خود دچار زونا می شوند که معمولا بعد از سن ۵۰ سالگی می باشد . تکرار این بیماری در افراد مبتلا به ضعف دستگاه ایمنی و بیماری های بدخیم به ویژه لوسمی و لنفوم بیشتر است .

علائم بالینی زونا :

• درد سوزشی ، تیز و فرو رونده ، چاقویی و تیرکشنده
• خارش و حساس شدن ناحیه مبتلا
• بروز اختلالات گوارشی و ناراحتی جسمانی قبل از ظهور بثورات
• پیدایش وزیکول های پر از مایع یکطرفه و به شکل یک نوار بر روی اعصاب سینه ای ، گردنی یا جمجمه ای و در صورت درگیری اعصاب مربوط به چشم ، چشم درد
شخصی که در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفته باشد ، در صورت ابتلا به عفوت اولیه یا واکسیناسیون ، در ارتباط با افراد مبتلا به زونا مصونیت خواهد داشت .

درمان زونا :

۱. تجویز مسکن ها و آرام بخشهای ترکیبی به صورت عرقیات یا افشره های اسطوخدوس، گل سرخ ، بابوته ، زنیان ، گل گاوزبان و بادرنبویه .
۲. شستشوی مرتب با صابون مایع آلوئه وراء (حداقل باید ٧ دقیقه روی پوست بماند) سپس مالیدن ترکیب آلوئه وراء ژلی با الو اکتیواتور
۳. تجویز خوراکی ژل آلوئه وراء ، بی پروپولیس ، ابسوربنت سی ، نیچر مین وابتاکار E
در صورت بروز زونای چشمی ، اسپری الو فرست روی چشمها و پانسمان چشمها با عسل طبیعی .