شالازیون‌ چیست ؟ علائم ، علل ، پیشگیری و درمان شالازیون

شالازیون chalazion

شالازیون‌ عبارت‌ است‌ از توده‌ای‌ روی‌ پلک‌ چشم‌ که‌ به‌ دلیل‌ عفونت‌ مزمن‌ در غدد ترشح ‌کننده‌ مواد نرم‌کننده‌ لبه‌ پلک‌ ، ایجاد می‌شود.

ـ علایم‌ شایع‌:

وجود یک‌ تورم‌ بدون‌ درد روی‌ پلک‌ چشم‌ که‌ در نگاه‌ اول‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ گل‌ مژه‌ باشد. امکان‌ دارد پلکه‌ متورم‌ شود و فرد در چشم‌ احساس‌ ناراحتی‌ بکند. پس‌ از چند روز، این‌ علایم‌ اولیه‌ ناپدید می‌شوند و آنچه‌ که‌ بر جای‌ می‌ماند یک‌ برجستگی‌ سفت‌، بدون‌ درد، و با رشد آهسته‌ در پلک‌ است‌. پوست‌ روی‌ این‌ برجستگی‌ را به‌ راحتی‌ می‌توان‌ حرکت‌ داد.

ـ علل‌ بیماری:

انسداد یکی‌ از مجاری‌ ارتباطی‌ غده‌ ترشح‌کننده‌ مواد نرم‌کننده‌ لبه‌ پلک‌ با سطح‌ پلک‌. انسداد ممکن‌ است‌ به‌ علت‌ عفونت‌ در اطراف‌ سر مجرا به‌ وجود آمده‌ باشد. (معمولاً ناشی‌ از استافیلوکک‌)

ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:

بیماری‌های‌ پوستی‌ مثل‌ آکنه‌ روزاسه‌ یا درماتیت‌ سبورئیک‌.

ـ پیشگیری‌:

اگر چشمتان‌ زیاد شالازیون‌ می‌زند، پلک‌ خود را روزانه‌ با آب‌ و شامپو ی طبیعی ویا صابون طبیعی بشویید و بعد از خشک شدن ابتدا با الو فرست اسپری کرده یا الو اکتیواتور بزنید وسپس با عسل طبیعی پانسمان کنید‌، بهتر است پانسمان با عسل شبها قبل از خواب صورت گیرد ودر طول روز مرتب وچندین بارالواکتیواتور یا الو فرست اسپری شود.
با بروز اولین‌ علایم‌ آزردگی‌ چشم‌، روزانه‌ چند بار کمپرس‌ آب‌ گرم‌ روی‌ چشم‌ خود بگذارید.

ـ عواقب‌ مورد انتظار:

شالازیون‌ را امروزه جراحی می کنند که ما این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم وبا عمل به دستور بالا به راحتی مداوا می گردد.

ـ عوارض‌ احتمالی‌:

انتظار نمی‌رود عارضه‌ای‌ با شالازیون به‌ وجود آید ، ولی با جراحی آن عوارض ناخوش آیندی می تواند ایجاد شود.

ـ درمان‌:

باروش عرض شده در بالا شلازیون به راحتی مداوا می شود، ولی اگر احتمال وجود عفونت هم وجود داشته باشد ، توصیه می شود علاوه بر پانسمان با عسل، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی یک قاشق عسل طبیعی میل شود و روزی سه عدد قرص بی پروپولیس، سه عدد ابسوربنت سی و ژل الووراء نیز میل شود.
با این روش امکان ندارد شلازیون بتونه به دوام خود ادامه دهد.