webmd_rm_photo_of_nerve_damage

شناخت بیماری ام اس MS ، علائم ، دلایل ، عوارض و درمان ام اس MS

سیستم مرکزی اعصاب از میلیون ها عصب یا نرون تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند .
این اعصاب پوشیده از لایه ای محافظ بنام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب با هم جلوگیری می نماید (کاری که لایه محافظ سیم های الکتریکی انجام می دهد) .

 

 

 

در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این چربی ها کرده و با این کار باعث می شود ، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بر بدن را از دست بدهد .

در این شرایط بدن به تدریج کاملا فلج و ناتوان می شود. هر چند که درمانی برای بیماری ام اس در پزشکی مرسوم وجود ندارد ، اما خوشبختانه با درمان های طبیعی به آسانی می توان این بیماری را مداوا نمود .
برطبق آمارها ، این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع تر از مردان است .
همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن ۵۰ سالگی می باشد.
علایم ابتلا به بیماری ام اس
نشانه ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف ، مکان اعصاب تحت تاثیر و در زمان های مختلف متفاوت بوده و می توانند تغییر یابند ، علایم ام اس شامل:
– ضعف و یا بی حسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن
– ازدست دادن نسبی و یا کامل بینایی
– درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)
– دوبینی یا تاری دید
– سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش های بدن
– شوک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر
– لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن
– لکنت زبان
– خستگی
– گیجی
حساسیت به گرما در افراد مبتلا به ام اس عادی بوده و کمی افزایش دمای بدن می تواند محرک باشد ، اما گرم کردن بدن بسیار سودمند برای این بیماری می باشد .
افراد در ابتدای ابتلا به بیماری ام اس ، عود کردن گه گاه این علایم و سپس ناپدید شدن موقتی این علایم را احساس می کنند .
بعضی از افراد مبتلا به نوع خوش خیم این بیماری بوده و بعد از حمله اولیه دچار حمله دیگری نشده و بیماری شان پیشرفت نمی کند.
دلایل ابتلا به بیماری ام اس MS
استفاده از سردیجات در رژیم غذایی مهمترین علت این بیماری می باشد .
استفاده از مواد امالگام در پر کردن دندانها یک علت اصلی دیگر آن می باشد .
عفونت ها و ویرس های خاص از جمله ویروس ابشتاین بار می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد .
افراد سفید پوست ، بخصوص خانواده های ساکن اروپای شمالی ، بیشتردر معرض ابتلا به این بیماری قراردارند .
محیط سرد ، طبع سرد و غذاهای سردی عامل اصلی این بیماری می باشد.
نژادهای آسیایی ، آفریقایی یا بومی آمریکا در بین سایر نژادها در کم ترین خطر ابتلا به این بیماری هستند .
یعنی کسانی که طبعی سرد دارند ودر محیط های سرد زندگی می کنند و غذاهای سردی بخش می خورند ، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند .
در صورتیکه افراد مبتلا به سایر بیماری های خود ایمنی از جمله بیماری تیروئید ، دیابت نوع یک (وابسته به انسولین ) یا بیماری التهابی روده هستند ، خطر ابتلای این افراد به ام اس MS افزایش می یابد .
عوارض ابتلا به ام اس MS
در بعضی مواقع افراد مبتلا به ام اس به سایر مشکلات زیر مبتلا می شوند :
– خشکی عضلات
– فلج شدن ، بخصوص فلج شدن پاها
– مشکلات مثانه ، شکم و یا مشکلات جنسی
– مشکلات ذهنی ، از جمله فراموشی و یا عدم تمرکز
– افسردگی
– صرع یا بیهوشی
درمان بیماری ام اس MS
– مهمترین قدم در درمان بیماری ام اس ، حذف کامل سردیجات از رژیم غذایی و فقط مصرف گرمیجات ؛
– هر شب قبل از خواب ماساژ مرتب سر ، نخاع و ستون فقرات با روغنهای گرم مثل رست اویل یا روغن سیاه دانه و یا غیره ؛
– استفاده مرتب از آبگرم های معدنی ، سونای خشک ، سونای جکوزی ، دوش آفتاب ، راه رفتن و خوابیدن روی شنهای داغ . بهتر است قبل و بعد این کارها با همان روغنهای گفته شده ماساژ داده شود ؛
– خالی کردن دندانهای پر شده با مواد امالگام و پر کردن آنها با طلا ؛
– بادکش گرم ، ماساژ و فصد ؛
– مصرف روزانه حداقل دو بسته قهوه معجون گیاهی دکتر کلان ( بخاطر وجود زعفران ، جنسینگ ، زنجبیل و غیره که فوائد بیشماری برای بیماری ام اس دارند و همچنین میزان بالای منیزیوم موجود در آن و بالا آوردن پ هاش روده ها و خون که اصلی مهم در درمان بیماری ام اس می باشد ؛
– استفاده از سایر مکمل های غذایی طبیعی که داخل آن از اسپرولینا ، قارچ گانودرما ، رویال ژلی ، بی پولن ، بی پروپولیس ، زعفران ، جنسینگ ، زنجبیل ، خرنوب ، خرفه و غیره استفاده شده؛
– حذف کامل قند و شکر سفید شده و سایر شیرینهای مصنوعی و فقط مصرف شیرینهای طبیعی ؛
– مصرف فراوان انواع فلفل ، نمک طبیعی (تصفیه نشده و دستکاری نشده) زیرا نمک طبیعی مهمترین منبع منیزیوم می باشد ؛
– حذف کامل نان سفید و برنج سفید ، روغنهای صنعتی موجود در بازار ، تنقلات مصنوعی ، سوسیس ، کالباس ، لبنیات از هر نوعش ، گوشت گاو ، گوساله و مرغ و سایر سردیجات
– به اندازه کافی استراحت کردن . اینکار باعث می شود که فرد کمتر احساس ضعف و خستگی نماید ؛
– ورزش های نرم و مداوم مثل پیاده روی ، کوه پیمایی ، کاهش وزن و سایر فعالیت های متعادل به فرد در تقویت عضلات ، مثانه و روده و همچنین حفظ تعادل کمک می نماید.
– بدن را بایستی با خوردن گرمیجات از درون و استفاده از لباسهای پشمی از بیرون گرم کرد؛

– با مصرف غذاهای گرمی و سرشار از منیزیوم ، ویتامینهای گروه B استرس را کاهش داد ، چراکه استرس می تواند شدت بیماری را افزایش دهد ؛
– پرهیز از بوهای سرد و صنعتی و استفاده از عطرهای گرم به خصوص به همراه داشتن و استفاده مرتب از عطر گل سرخ و استشمام مداوم آن ؛
– استفاده از ملین ها و هضم کننده ها برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش ، از جمله استفاده از دانه های هلثی پلاس ، مصرف انجیر خیسانده شده صبح هنگام ؛
– این افراد بهتر است هر روز چند پر زعفران را دم کرده و به عنوان چای میل فرمایند .
پژوهش های انجام شده در آمریکا نشان میدهد که هفته ای یک قاشق مربا خوری زعفران می تواند به درمان بیماری ام اس کمک زیادی کند.
این دانشمندان موفق به کشف ماده ای در زعفران شده اند که در درمان بیماریها ، بویژه درمان بیماری ام اس MS و تصلب شرایین موثر است .
ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد ، در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می شود که چربی تولید می کنند .
چربی تولیدی در سلولهای مغز ، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند .
در بیماری ام اس MS ، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود .
بر اساس یافته های محققان ، مصرف زعفران که حاوی کروسین است ، می تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می شود را تا حد زیادی کاهش دهد.
– هر روز حداقل یک لیوان چای جنسینگ میل فرمایید . این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون ، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین ، مواد صابونی ، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، ترکیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد . علاوه بر این جینسنگ سرشار از ویتامین های A ، B6 و فلز روی است . که این گیاه در درمان و کاهش بیماری ام اس MS کمک شایانی میکند ؛
– در رژیم غذایی روزانه خود خرفه جای دهید و روزی یک مشت گیاه خرفه میل فرمایید . این گیاه به دلیل داشتن میزان بالایی ازمنیزیم به درمان بیماری ام اس MS کمک می کند.
– یکی دیگر از گیاهان موثر در درمان ام اس ، خوردن روزانه یک مشت گیاه گزنه می باشد . خوردن گیاه خشک گزنه میتواند در درمان ام اس بسیار موثر باشد ؛
– گیاه شاهدانه از دیگر گیاهان موثر در ام اس می باشد و موجب کاهش لرزش های ناشی از این بیماری می شود و اثرات درمانی نسبتا مفیدی دارد .
توصیه می گردد که این گیاه را بو نداده با آب مخلوط کرده و مصرف نمایید . شاهدانه می تواند در کاهش لرزش های ناشی از این بیماری بسیار موثر باشد .
– کندر خوراکی از دیگر مواد طبیعی بسیار مفید در بیماری ام اس می باشد.
براساس تحقیقات انجام شده بر روی گیاه کندر ، مشخص شده که با مصرف روزی حدود پنج گرم از این صمغ کمک شایان توجهی به درمان بیماری ام اس می توان کرد .
هم اکنون در آلمان و بسیاری از کشورهای پیشرفته از این دارو برای درمان بیماری ام اس MS و همچنین درمان سرطان مغزو جلو گیری از خونریزی روده استفاده می کنند ،
با توجه به اینکه عوارض التهابی در سلول های مغز علت اصلی بیماری ام اس شناخته شده به گونه ای که باعث خونریزی و التهاب در مغز بیماران میشود ، به همین دلیل از گیاه کندر برای مهار پروستو گرانیت ها لونکوترین التهابات مغز استفاده می شود که به درمان بیماری ام اس کمک زیادی میکند .

 

محصولات مرتبط :

No products found which match your selection.

No products found which match your selection.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.