مقایسه قهوه معجون گیاهی (کافی میکس) دکتر کلان و نوشابه انرژی زا گیاهی

خلاصه موارد ارائه شده در این مقاله :

– مصرف افراطی نوشابه های انرژی زا و به خطر انداختن سلامتی ؛

– آیا نوشابه های انرژی زا واقعاً انرژی بدن را افزایش می دهد؟

– نوشابه های انرژی زا از چه موادی تشکیل شده اند؟

– فرآیند تولید انرژی در بدن چگونه است؟

– مضرات نوشابه انرژی زا چیست؟

– به نظر شما اصلاً نباید از نوشابه های انرژی زا استفاده کرد؟

– مصرف نوشابه انرژی زا برای ورزشکاران چه مضراتی دارد؟

– محتویات اصلی نوشابه انرژی زا ردبول (red bull) چیست؟

– مواد تشکیل دهنده نوشابه انرژی زا ردبول red bull چه اثراتی در بدن می تواند داشته باشد ؟

– با توجه به ترکیابت گیاهی نوشابه انرژی زای ردبول ، چه عواملی باعث مضر بودن آن می شود ؟

– آشنایی با نوشیدنی کافی میکس (قهوه معجون گیاهی) دکتر کلان با 8 ترکیب گیاهی و بسیار انرژی دهنده ؛

– معرفی دو عدد از ترکیبات اصلی قهوه معجون گیاهی (کافی میکس)  دکتر کلان ؛

– شهرت گیاه شگفت انگیز و انرژی زای جنسینگ ؛

– تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جنسینگ ؛

– کشف درخت لانگیفولیا معروف به نام تونگات علی (Tongkat Ali) ؛

– مطالعات انجام شده بر روی تونگات علی در انرژی دادن به ورزشکاران؛

– مصرف تونگات علی به عنوان یک انرژه دهنده ، مناسب برای ورزشکاران ؛

– نظرات مصرف کنندگان قهوه معجون گیاهی دکتر کلان در این مقاله ؛

در این جا میپردازیم به مقایسه و بررسی نوشیدنی های انرژی زا (ردبول Red Bull) با کافی میکس گیاهی دکتر کلان ، که در رده ی مکمل های غذایی انرژی زا می باشند .

این مقایسه در حالی انجام می گیرد که هر دو محصول از لحاظ کالری در یک سطح می باشند . (110 کالری در هر وعده مصرفی) .

مبحثی که از اهمیت بیشتری برخوردار است و می بایست بدانیم این است که ، نوشابه های انرژی زا قالباً از مواد مصنوعی ، شیمیایی ، قند و کافئین تشکیل شده اند ، که ممکن است بعضی از این ترکیبات حتی در جدول غذایی روی بسته بندی محصول نوشته نشده باشند و صرفا جنبه انرژی زایی دارند .

این درحالی است که قهوه معجون گیاهی (کافی میکس) دکتر کلان علاوه بر انرژی زا بودن و استفاده از مواد کاملاً طبیعی به منظور رفع خستگی ، افزایش انرژی چی بدن و تقویت جنسی و باروری ، تمرکز و حافظه ، ضد اضطراب و جاذب مواد غذایی در سیستم گوارشی و سایر موارد نیز استفاده می گردد .

مصرف افراطی نوشابه های انرژی زا و به خطر انداختن سلامتی

تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشابه های انرژی زا به ویژه به صورت افراطی ، سلامت افراد را به خطر می اندازد و کم نیستند کسانی که با خوردن روزانه این نوشابه ها دچار مشکلات جسمانی و روانی شده اند .

به همین دلیل ، فروش نوشابه انرژی زا در برخی کشورها ممنوع اعلام شده و در کشورهای دیگر روی آن برچسب هشدار زده اند .

در کشور ما مصرف نوشابه های انرژی زا و نیرو بخش نیز همه گیر شده است و از ورزشکاران گرفته تا دانش آموزان یا مردم عادی آن را مصرف می کنند .

 

آیا نوشابه های انرژی زا واقعاً انرژی بدن را افزایش می دهد؟

اطلاق لفظ انرژی زا برای این نوشابه ها ، یک لفظ عامیانه است و مبنای علمی ندارد . این موضوع که آیا واقعاً نوشابه انرژی زا ، انرژی بدن افراد را افزایش می دهد ؟ آیا به طور پایدار در بدن باقی می ماند ؟ و آیا کارایی و بازدهی فعالیت های ذهنی را بالاتر می برد ؟ ، پرسش هایی است که پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد و به همین دلیل انرژی زا بودن این نوشیدنی ها را با تردید مواجه می کند .

نوشابه های انرژی زا که به طور معمول در بازار فروخته می شوند ، در واحد حجم نسبت به نوشابه های دیگر کالری بیشتری دارند و طبعاً زمانی که فردی این نوشابه ها را مصرف می کند ، به ازای هر میلی لیتر یا هر واحد حجمی که از این نوشابه ها می خورد ، در مقایسه با دیگر نوشابه ها کالری بیشتری دریافت می کند و تفاوت عمده این نوشیدنی ها با بقیه نیز همین نکته است .

نوشابه های انرژی زا از چه موادی تشکیل شده اند؟

مواد تشکیل دهنده این نوشابه ها بستگی به فرمولاسیونی دارد که هر شرکت برای ساخت از آن استفاده می کند .

معمولاً شرکت ها مواد تشکیل دهنده این نوشابه ها را روی قوطی آن ها درج می کنند ، اما فرمولاسیون و نحوه ترکیب مواد آن را به عنوان یک راز برای خود نگه می دارند و از افشای آن خودداری می کنند .

در ساخت این نوشابه ها می توانیم بگوییم قندها و مواد انرژی زا ، اصلی ترین مواد سازنده آن را تشکیل می دهند و در برخی از آن ها نیز کافئین وجود دارد .

فرآیند تولید انرژی در بدن چگونه است؟

در یک تحلیل ساده می توانیم بگوییم وقتی انرژی در حجم بسیار زیادی وارد بدن می شود ، به افزایش قند خون در مدت کوتاهی منجر شده و درنتیجه سیستم هوشمند کنترل قند خون فعال می شود و انسولین بیشتری ترشح می گردد .

ترشح یک باره انسولین باعث جذب قند توسط سلول ها می شود و افت قند رخ می دهد . در نتیجه ، مصرف نوشیدنی های انرژی زا در طول فعالیت روزمره یا فعالیت ورزشی باعث افت انرژی و قند می شود .

پس می توانیم نتیجه بگیریم انتظار ما از افزایش انرژی از طریق این نوشیدنی ها یک انتظار غیرمعقول و بیهوده است .

مضرات نوشابه انرژی زا چیست؟

این نوشابه ها بر اساس نوع ترکیب موادشان آسیب های مختلفی می توانند وارد کنند . از آنجا که ماده اصلی تشکیل دهنده نوشابه ها قند است ، استفاده مکرر آن می تواند باعث فرسودگی سیستم کنترل قند خون و در دراز مدت زمینه ساز بروز دیابت شود .

برخی از این نوشابه ها حاوی موادی مانند کافئین یا محرک هایی از این نوع است که می تواند بر سلسله اعصاب مرکزی تأثیر بگذارد یا آن که عوارضی مانند تپش قلب ، تعریق و افزایش برخی هورمون ها را در پی داشته باشد .

همچنین مصرف زیاد این نوشابه ها بسته به نوع ترکیبات موجود در آن ها به مشکلات کبدی نیز منجر می شود . در مجموع می توان گفت این نوشابه ها عوارض کوتاه مدت و بلندمدت بعضاً برگشت ناپذیری برجای می گذارد .

به نظر شما اصلاً نباید از نوشابه های انرژی زا استفاده کرد؟

افرادی که دچار اختلالات متابولیکی و سوخت و ساز بدن هستند ، مانند مبتلایان به دیابت ، چربی خون و نیز کسانی که مشکلات کبدی دارند ، به طور جدی باید از مصرف این نوشابه ها پرهیز کنند .

سایر افراد هم نباید بیش از  حد  ، از این نوشابه های انرژی زا استفاده کنند ، بخصوص وقتی می خواهند در فاصله کوتاهی از افزایش انرژی برخوردار شوند . به طور کلی در افراد سالم ، مصرف آن باید در فواصل طولانی مدت باشد .

گفته می شود مصرف بیش از حد نوشابه های انرژی زا به مشکلات عصبی مانند پرخاشگری و رفتارهای پرخطر منجر می شود .

برخی از نوشابه هایی که حاوی کافئین یا گروه آمفتامین ها هستند و هوشیاری را افزایش می دهد ، آیا همینطور است؟

اگر به افراط نوشیده شود ، می تواند عوارض سویی در سلسله اعصاب مرکزی ایجاد کند و سیستم سمپاتیک و خودکار بدن را تحت تأثیر قرار دهد و نیز مصرف آن در دراز مدت بر خلق و خو  و رفتار آدم ها تأثیر بگذارد .

مصرف نوشابه انرژی زا برای ورزشکاران چه مضراتی دارد؟

استفاده ورزشکاران از نوشابه های انرژی زا یا مکمل های غذایی غیرمجاز ، هرچند در زمان کوتاهی آن ها را در رسیدن به انتظارات خود که کسب انرژی یا داشتن ماهیچه های عضلانی است ، کمک می کند ، ولی استفاده طولانی آن عوارض جبران ناپذیری بر جای می گذارد .

همچنین ورزشکاران باید در نظر داشته باشند نوشابه های انرژی زا نمی تواند آن ها را در کسب امتیازات یا رکوردهای بالا کمک کند و اگر به دنبال تأمین انرژی یک باره هستند ، می توانند از دو فنجان قهوه معجون گیاهی (کافی میکس) انرژی زا دکتر کلان نیم ساعت قبل از تمرین برای جلوگیری از استرس و افزایش نیروی بدن استفاده کنند .

محتویات اصلی نوشابه انرژی زا (ردبول red bull) چیست؟

مواد مغذی شامل ویتامین B کمپلکس ، نیاسین ، کافئین ، کربوهیدرات ها ، گلوکورونولاکتون ، تائورین ، سدیم سیترات ، اینوسیتول محتویات اصلی رد بول را تشکیل می دهند ولی گفته می شود که این نوشابه غیر شرعی است .

دلیل و یا استدلال این موضوع چیست؟ اگر فهرست ترکیبات ردبول را از نظر بگذرانید ، حتماً می توانید به راحتی نام یک اسید آلی موسوم به «تائورین» را در آن پیدا کنید .

این ترکیب شیمیایی ردبول ازیک طرف به شکل گسترده ای در بافت های حیوانی یافت می شود و از طرف دیگر جزء اصلی و سازنده همان مایع قلیایی موسوم به زرداب یا صفراست ، که توسط سلول های کبد بیشتر مهره داران برای هضم چربی ترشح می شود و pH بین ۷/۶ الی ۸/۶ دارد .

تائورین طبیعی ضمناً در روده بزرگ هم یافت می شود و برآورد شده که بیشتر از یک دهم درصد کل وزن بدن انسان از این ماده تشکیل شده است . تائورین به صورت مصنوعی نیز تولید می شود .

یکی از مناقشات اصلی درباره این ترکیب از آنجا نشأت می گیرد که تائورین در اسپرم گاو نر و خون هم یافت می شود و از آنجاکه اتفاقاً شرکت رد بول «در زبان فارسی به معنای گاو نر» هم بدین نام خوانده شده لذا شبهات بسیار در این زمینه وجود دارد ، بنابراین گفته می شود که رد بول غیرشرعی است .

مواد تشکیل دهنده نوشابه انرژی زا ردبول red bull چه اثراتی در بدن می تواند داشته باشد ؟

1- افدرین: محرکی که روی اعصاب مرکزی بدن تأثیر می گذارد که معمولاً در داروهای کاهش دهندهٔ وزن استفاده می شود ، اما اثرات مخربی روی کارکرد قلب دارد .

2- تورین: آمینواسید طبیعی که ضربان قلب و کارکرد ماهیچه ها را تنظیم می کند که بازهم در مفید بودن آن برای بدن شک بسیاری وجود دارد .

3- جنسینگ: برای کاهش استرس و ازدیاد انرژی

4- ویتامین گروه B: گروهی از ویتامین ها که می توانند شکر موجود در نوشابه را به انرژی تبدیل کرده و سبب ساخت ماهیچه شوند .

5- دانه گوآرانا: که از برزیل تهیه شده و محرکی قوی است .

6- کراتین: اسید ارگانیکی که برای تولید انرژی ماهیچه ها مفید است .

7- جینکگو بیلوبا: گیاهی که برای بهبود حافظه و گردش سریع خون مفید است .

با نگاه به اجزای تشکیل دهنده این نوشابه به نظر می رسد که تمامی آن ها ، موادی طبیعی هستند البته مقدار درصد واقعی تشکیل شده از این گیاهان نیز مهم است یا اینکه ممکن است فقط اسانس باشند .

با توجه به ترکیابت گیاهی نوشابه انرژی زای ردبول ، چه عواملی باعث مضر بودن آن می شود ؟

با وجود آن که سازندگان این نوشابه های انرژی زا مدعی هستند که آن ها کاملاً بی خطر هستند ، اما پزشکان عقیده دیگری دارند . آن ها معتقدند آنچه این انرژی کاذب را در بدن افراد به وجود می آورد ، تنها به دلیل وجود مقدار بسیار زیادی شکر و کافئین است که برای بدن بسیار ضرر دارد .

از نظر آن ها وجود کافئین بالا در این نوشیدنی باعث می شود که خواب افراد به شدت به هم بریزد و در واقع آن ها بی خواب شوند . وجود فعالیت های شیمیایی و اختلال در هورمون ها در مغز نیز که به همین خاطر پدید می آیند ، سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعالیت چشم را مختل می کنند .

همچنین کبد مقدار بیشتری قند را به جریان خون می فرستد تا انرژی بیشتری تولید شود و این اتفاقات ناخوشایند در واقع همان هایی هستند که به انرژی دار شدن شما کمک می کنند .

در نهایت باید گفت نوشیدن این نوشابه ها برای مقدار بسیار کم بی خطر است ، اما مصرف روزانه آن با وجود کافئین بسیار در آن ، مطمئناً شما را به مشکلات بسیاری دچار خواهد کرد که اعتیاد به آن یکی از آن هاست .

در کنار این مشکلات ، مختل شدن کار کلیه باعث می شود مقدار بیشتری آب بدنتان از دست برود که اگر در حال ورزش کردن هم باشید و عرق کنید ، به سادگی ممکن است به خاطر این دو علت دچار افت شدید آب در بدنتان شوید .

آشنایی با نوشیدنی کافی میکس (قهوه معجون گیاهی) دکتر کلان با 8 ترکیب گیاهی و بسیار انرژی دهنده

این نوشیدنی ساخت کشور مالزی با مجوز سلامتی و حلال و 100 درصد گیاهی است و دارای ترکیبات زیر هست .

1- eurycoma longifolla گیاه تونگات علی یک انرژی زا جنسی و جسمی 2- ginseng panax جینسنگ کره ای و چینی

3-  zingiber officinable زنجبیل

4- عصاره نارگیل

5-قهوه فوری اندونزیایی

6- پودر زعفران ایرانی

7- کرمر یا خامه غیر لبنی از روغن درخت نخل مالایی

8- شیره نیشکر .

حدود 80 درصد ترکیبات این نوشیدنی انرژی زا کافی میکس از گیاه تونگات علی و جنسینگ و زنجبیل ترکیب شده است ، بنابراین این کافی میکس گیاهی در حقیقت یک معجون انرژی زا است ، نه صرفا یک کافی میکس معمولی با ترکیب شکر سفید (تصفیه شده) ، قهوه فوری  و کرمر لبنی زیاد که موجب افزایش انرژی زایی گردد .

معرفی دو عدد از ترکیبات اصلی قهوه معجون گیاهی (کافی میکس)  دکتر کلان

1- گیاه انرژی زا جنسینگ (جینسینگ)

هزاران سال است که گیاهان برای کسب انرژی ، تقویت اعضای داخلی خاصی از بدن به کار رفته اند ،

جینسنگ پاناکس یکی از گیاهان انرژی زا است که یک نیرو بخش و انرژی زا رایج و محبوب بین مردم آسیای شرقی محسوب می شود .

گیاهان انرژی زا می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند . به عنوان افزایش دهنده انرژی چی بدن (Qi) ، تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشکی طب هندی و منبع انرژی تولید مثل و قدرت جنسی و زناشویی .

یکی از گیاهان انرژی زا و مقوی که شهرت زیادی در جهان دارد جنسینگ هست که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم . در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند .

این گیاه Panax ginseng که بیش از 5000 سال است در چین به کار می رود . برای پزشکان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود .

شهرت گیاه شگفت انگیز و انرژی زای جنسینگ :

هنگامی که گروهی ، از پادشاه سی ام بازوئی چهاردهم دیدار کردند ، گیاه جینسنگ را به او معرفی کردند . از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی جسمی و جنسی و انرژی بدن از جنسینگ استفاده می کردند .

همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریکا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است .

تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جنسینگ

درباره جنسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است . تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جنسینگ سیبری انجام داده اند .

نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی که از نوشیدنی جینسینگ استفاده می کنند معمولاً سالم تر و شاداب ترند و در برخورد با ناملایمات و نارحتی های به وجود آمده در زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای کار و بدنی و جنسی دارند و تمرکز حواس آن ها خیلی بهتر و بیشتر است .

در حقیقت جنسینگ باعث افزایش و تعادل انرژی چی بدن می شود .

دکتر فرانسورت (Dr . Norman Franworth) که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است می گوید جنسینگ یک آداپتوژن است که یک اصطلاح فنی و پزشکی هست

که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان (Dr . I . I . Berkhman) ، از آکادمی علمی شوروی ، تعریف کرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جینسنگ به کاربرده است .

گیاهان با خاصیت آداپتوژن ، بی ضرر هستند که نقش تعدیل کننده در بدن دارند ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هر چیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود .

مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژی ای بدن افزایش می دهد .

کشف درخت لانگیفولیا معروف به نام تونگات علی (Tongkat Ali)

تونگات علی (Tongkat Ali) در واقع همان درخت لانگیفولیا است . طبق افسانه های قرن ها پیش ، ریش سفید یکی از قبیله های اندونزی ، محمدعلی نام داشته است . محمدعلی نامی است که در میان مالزیایی ها بسیار مرسوم هست .

این شخص که احتمالاً هشتاد یا نود و اندی سال داشته یک روز برای شکار به اعماق جنگل می رود . او با پیشروی در جنگل گم می شود و راه خود را به خانه پیدا نمی کند .

پس از سپری شدن چند روز ، محمدعلی که به شدت گرسنه بود ، برای رهایی یافتن از مرگ ، شانس خود را با جویدن یک شاخه درخت امتحان می کند .

از قضا درختی که محمدعلی از آن خورده بود ، همان تونگات علی (درخت لانگیفولیا) بوده که زندگی محمدعلی را نجات می دهد . او با خوردن شاخه تونگات ، نیرو و انرژی خود را بازیافته و نهایتاً راه خود را به روستای خود دوباره پیدا می کند .

او به همراه خود ریشه عجیب و مرموز گیاهی که جانش را نجات داده بود به روستایش می آورد . البته موقع بازگشت به روستا اولین چیزی که توجهش را جلب می کند ، افزایش قابل توجه و چشم گیر میل جنسی اش بود .

او سپس راز خود را با دیگر افراد قبیله و روستا در میان گذاشت و به این صورت گیاهی که یافته بود به نام خود او یعنی تونگات علی مشهور شد . تونگات در زبان محلی مالزیایی به معنی شاخه است .

مصرف تونگات علی به عنوان یک انرژه دهنده ، مناسب برای ورزشکاران

این گیاه یک انرژی دهنده طبیعی است و برای تمام افراد بالای 24 سال که ورزش می کنند توصیه می شود .

کسانی که به وزنه برداری ، بدن سازی ، دوچرخه سواری ، هنرهای رزمی و دیگر انواع ورزش ها مشغول اند و می خواهند سطح تستسترون قابل استفاده در بدنشان را به طریق طبیعی بالاتر از میزان متوسط و معمولی در آن سن و سال ببرند ، می توانند از تونگات علی بهترین بهره را ببرند .

تونگات علی حاوی هیچ گونه هورمون تستسترون نیست ولی می تواند مغز را برای افزایش تولید تستسترون تحریک کرده و سطح آن را به حدی بالاتر از سطح طبیعی فیزیولوژیکی بدن ببرد ،

یعنی به طور خلاصه بدن را جوان تر کند . جالب تر آن است که حتی پس از توقف مصرف تونگات علی ، سطح تستسترون برای مدتی بالا می ماند .

از سال 1995 تاکنون ، متخصصان بسیاری بر توسعه و ساخت محصولات تخصصی و ایده آل از تونگات علی به صورت طبیعی تمرکز کرده اند . در این مدت آن ها موفق شدند گیاه شناخته شده مالزیایی تونگات علی را نه تنها برای افزایش قدرت و توانایی جنسی ، بلکه همچنین به عنوان یک حمایت کننده آندروژنی هورمونی برای مردانی که در ورزش هایی مانند وزنه برداری ، بدن سازی ، هنرهای رزمی و کسانی که به دلایل متفاوت می خواهند سطح تستسترون بدنشان را بالاتر از حد معمول نگاه دارند ، به کارگیرند .

تونگات علی 100 درصد طبیعی بوده و توسط بسیاری از ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد بدون آن که هیچ مشکلی برای تست دوپینگ آن ها داشته باشد .

حتی پس از اتمام و قطع مصرف این گیاه ، باز هم سطح تستسترون تا مدتی در بدن بالا خواهد ماند .

مطالعات انجام شده بر روی تونگات علی در انرژی دادن به ورزشکاران

در آخرین مطالعه ای که در تایوان انجام شد ، طی مطالعه 13 هفته ای بر روی ریشه تونگات علی پودر شده مشخص شد که این ماده کاملاً ایمن و بی خطر است و مصرف آن در دوزهای مجاز و مناسب ، هیچ مانعی ندارد .

تونگات علی زمانی که در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب به کار گرفته شود می تواند سرعت سوخت و از بین بردن چربی ها را افزایش دهد ، درصد چربی بدن را کاهش دهد ، عضلات را افزایش دهد و قدرت و استقامت بدن را بیشتر کند .

تونگات علی تولید انرژی سلولی را از طریق فسفر گیری اکسایشی و گلیکولیز ، افزایش می دهد . تونگات علی استقامت را در هنگام ورزش افزایش داده و تأثیر آنابولیک بر روی رشد عضلات دارد .