نقش صبحانه در کاهش وزن یا افزایش وزن

نقش صبحانه در کاهش وزن یا افزایش وزن

نقش صبحانه در کاهش وزن یا افزایش وزن

شاید شما هم شنیده باشید، که فرد صبحانه نمی خورد تا فقط با صرف دو وعده غذایی کالری کمتری به بدن برساند .

اما مطالعات بسیاری که در این زمینه انجام شده، نشان می دهند بدن افرادی که عادت به صبحانه خوردن ندارند، در طول روز بیش از سایرین کالری مصرف می کند در نتیجه شانس بیشتری برای چاق شدن دارند .

در واقع این دسته از افراد زمانی که صبحانه نمی خورند ، بدن آن ها به دلیل نرسیدن غذا به مغز ، خسته تر است و در بین روز بیشتر با خوردن چای یا قهوه و یا خوردن شکلات و شیرینی هایی که حاوی مقدار زیادی قند زائد هستند ، به ظاهر نیاز بدن را برطرف می کند اما این نیاز برای مدت زمان کمی رفع نمی شود و در نتیجه فرد با خوردن غذا هنگام ظهر این کمبود و گرسنگی خود را جبران می کند.

ﺯﻣﺎنی که ﻣﺎ ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ کافی ﻧمی ﺧﻮﺭﻳﻢ ، ﺑﺪن ﺍﺣﺴﺎﺱ کمبود می کند ﻭ ‌ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺧﻮﺩکاﺭ ﻋﻤﻞ ﺫﺧﻴﺮﻩﺳﺎﺯی ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ می ﺩﻫﺪ ﻭ ﺩﺭ کناﺭ ﺁﻥ، ﻭﻟﻊ ﻓﺮﺩ ﺑﺮﺍی ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻭﻋﺪﻩ ﻧﺎﻫﺎﺭ، ﺑﻴﺸﺘﺮ می ﺷﻮﺩ ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﺍﺑﺘﻼ ﺑﻪ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﻭﺯﻥ ﻭ ﭼﺎقی، ﺑﻪ ﺳﺎﺩگی ﺑﺮﺍی ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ میﺁﻳﺪ.

بر اساس تحقیقی که توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است، الگوی غذایی مصرف مرتب صبحانه می‌تواند در کاهش ابتلا به چاقی مؤثر باشد .

دکتر “حمیرا حمایلی مهربانی” از محققین این تحقیق می گوید: بر اساس نتایج این تحقیق افرادی که صبحانه مصرف نمی‌کنند دو و نیم برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر چاقی قرار دارند!

درباره نویسنده