2579704

چگونگی و تشخیص طبع و مزاج

چگونگی و تشخیص طبع و مزاج

گاهی تشخیص مزاج کاملا دشوار می شود و متخصص درمانهای طبیعی هم در تشخیص مزاج دچار مشکل می شود ، برای اینکه مزاج در قسمت های مختلف بدن متفاوت است .

این دوگانگی ، به علت سبک زندگی غلط و تغذیه نادرست ایجاد می گردد . در این شرایط ، خلط هایی که در بدن وجود دارند فاز بندی می شوند . اخلاط خشک چون سبک هستند ، به سمت بالای بدن می روند و اخلاط تر به دلیل سنگینی که دارند به سمت پایین رسوب می کنند .

توجه به این نکته نیز مهم است که مزاج در سنین ، فصول و اندام های مختلف نیز متفاوت است و بر یکدیگر تاثیر می گذارند . برای نمونه : در نظر بگیرید که فصل بهار مزاجی گرم و تر دارد و بنابراین افرادی که مزاج گرم و تر دارند و در اصطلاح به آنها دموی مزاج می گوییم ، تحت تاثیر این مزاج قرار می گیرند وگرمی و تری آنان افزایش پیدا می کند و برای همین نیز در این تیپ حالت سستی و رخوت و بی حالی غالب می گردد .

با انجام رفتارهایی چون : مصرف غذاهای سرد و خشک ، ورزش ، فعالیت جنسی زیاد و حجامت این خلط را می توان در این فصل تعدیل کرد .

مزاج زمستان سرد و تر است ، افراد بلغمی در این فصل بیشتر اذیت می شوند و بیماریهایی چون روماتیسم یا آرتروز که طبع سرد و تری دارند ، در این فصل تشدید می گردند . که با رفتارهایی چون : مصرف غذاهای گرم و خشک ، بادکش گرم و خشک ، ماساژ با روغنهای گرم و یا سونای خشک و مصرف فراوان ادویه جات می توان این خلط را در این فصل تعدیل نمود .

مزاج تابستان هم که گرم و خشک است ، برای کسانی که مزاج صفراوی دارند ، سخت می گذرد و در این فصل بیشتر از گرما و عوارضش آسیب می بینند ، برای مقابله با عوارض گرما ، این تیپ بایستی رفتارهایی چون : حجامت ، استراحت بیشتر ، خوردن سالاد ، هندوانه و غیره داشته باشند ، تا راحت تر این فصل را پشت سر بگذارند .

فصل پائیز نیز که فصل سرد و خشک می باشد ، برای سوداوی ها معمولاً سخت می گذرد . این تیپ افراد ، برای مقابله با آن می توانند رفتارهایی چون : فصد ، ماساژ گرفتن ، سونای تر رفتن ، استراحت بیشتر و مصرف غذاهای گرم و تر به وجود خود کمک می کنند تا فصل پائیز را راحت تر تحمل کنند .

 

بیماریها ، بخاطر به هم خوردن تعادل این خلط ها ایجاد می گردند ، بنابراین در صورت بیمار شدن ، چون بیماریها نیز دارای مزاجی می باشند ، ابتدا با یک رژیم غذایی و تعدادی داروی گیاهی پاکسازی صورت می گیرد ، سپس با مصرف غذاها و در صورت نیاز داروهای گیاهی و مکملهای غذایی طبیعی که تعادل مزاج ایجاد می نمایند ، همه بیماریها به راحتی مداوا می گردند .

مقالات مرتبط:

709571_Eh1nnres
sadman_0
مزاج رفتارها
colddry-180x180 (Copy)
تشخیص سردی و گرمی بدن

محصولات:

No products found which match your selection.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.