‎مضرات نوشیدن آب یخ و سفت شدن مواد چرب در بدن و ایجاد مشکلات در دستگاه گوارش

‎مضرات نوشیدن آب یخ و سفت شدن مواد چرب در بدن و ایجاد مشکلات در دستگاه گوارش

‎مضرات نوشیدن آب یخ و سفت شدن مواد چرب در بدن و ایجاد مشکلات در دستگاه گوارش

مواد چرب در تماس با دمای خیلی سرد ، میل زیادی به حفظ ماهیت خود دارند . یعنی در تماس با سرما حالت جامد خود را حفظ می کنند و به سختی ذوب می شوند .

به همین دلیل نه تنها لازم است که از نوشیدن آب یخ بعد از غذا پرهیز گردد ، بلکه بهتر است از مصرف خوردنی های خیلی سرد مانند دسر، بستنی و غیره نیز اجتناب کنید .

به عنوان مثال اگر غذای چربی خورده اید ، با نوشیدن آب یخ کاری می کنید که ترکیبات آن به قدری سخت و غلیظ شود که دستگاه گوارش را برای هضم کردن به زحمت بیندازند . در نتیجه دچار معده درد، حالت تهوع و ریفلاکس معده می شوید.

همچنین آب یخ خوردن می تواند باعث چسبیدن چربی دور عروق قلب شود و از عوامل اصلی انسداد رگ های اصلی قلب ، سکته و ایست قلبی گردد.

‎اسید معده ای که توسط بدن و برای هضم غذاهای مصرفی تولید می شود ، بسیار متعادل و مناسب این کار است.

اگر بعد از غذا آب یخ میل کنید ، اسید معده رقیق شده و تأثیر هضم  کنندگی آن کاهش پیدا می کند . در نتیجه معده برای تجزیه کردن غذاهای مصرف شده دچار مشکل می شود .

از آن بدتر اینکه این مواد غذایی در معده باقی می مانند تا اسید رقیق شده به حالت اول برگشته و بتواند وظیفه ی خود یعنی تجزیه ی غذاها را به درستی انجام دهد .

در این مدت زمانی که مواد غذایی در معده تلنبار می شوند ، زمان کافی برای اکسید شدن و تولید و تکثیر باکتری هایی که باعث معده درد می شوند وجود دارد.

‎در هر فرصتی که قبل ، حین و یا بعد از غذا یک لیوان آب تگری می نوشید ، یک شوک بزرگ به متابولیسم یا سوخت  و ساز بدنتان وارد می شود .

در واقع متابولیسم بدن همیشه به طور طبیعی دنبال دمایی نرمال برای رسیدگی به وظایف خود است .

زمانی که آب یخ می خورید ، بدن به جای اینکه از انرژی دریافتی از غذاها برای تأمین نیازهای ارگان های بدن استفاده کند برای تنظیم و نرمال کردن دمای خود استفاده می کند.

توصیه می گردد حتماً یک ربع قبل از غذا تا یک ساعت بعد غذا هیچ نوع مایعات بخصوص مایعات سرد نخورید . بعد از حدود یک ساعت می توان انواع دم نوشها و یا سایر مایعات جوشیده میل فرمایید . اگر خنک دوست داشتید ، می توانید مایعات جوشیده ی خنک شده میل کنید.

مایعاتی که بعد غذا میل می شود ، توصیه می گردد پخته شده (جوشیده شده) باشند و مایعاتی که با شکم خالی میل می شود مایعات نجوشیده باشند.

نه تنها مایعات با غذا خوب نیست ، بلکه مایعات با میوه نیز خوب نبوده و بدن را دچار مشکلات می گرداند .

درباره نویسنده